Готови ли сте да се гмурнете в хаоса горе?
Кой ще се справи с мръсотията на тавана ви? Това е въпросът, който много хора си задават, когато най-накрая се престрашат да се качат горе и да видят какво става. Честно казано, ако не сте го чистили от години, най-вероятно там положението е пълна катастрофа – прах, паяжини, стари кашони, а може би и нещо по-зловещо.
Как да не си загубите ума, докато разчиствате тавана?
Първо, не тръгвайте неподготвени! Ако сте решили, че сами ще се заемете, трябва да знаете, че няма да е разходка в парка.
- Правилната екипировка е задължителна. Маска, ръкавици и стари дрехи – без тях рискувате да се нагълтате с прах, да се издраскате или да си изцапате дрехите с нещо, за което е по-добре да не знаете какво е.
- Осветлението трябва да е на ниво. В повечето тавани лампите или не работят, или светят едва-едва. Фенерчета, челници, дори настолни лампи – всичко е по-добре от това да бъркате в тъмното.
- Направете си план за изхвърляне. Няма как всичко, което намерите горе, да остане. Големи чували за боклук, кашони за съхранение и, ако се налага, потърсете извозване на отпадъци, защото със сигурност ще има неща, които не можете просто да хвърлите в контейнера пред блока.
Кой ще се заеме с тежката работа по почистването на тавана?
Ако не ви се занимава сами или просто ситуацията е извън контрол, има варианти. Единият е да ангажирате някой роднина или приятел с обещанието за бира и скара накрая. Проблемът е, че повечето хора ще ви погледнат странно и ще си намерят „спешна работа“.
Другият вариант е да потърсите фирма за почистване на таван, гараж, мазе и т.н., защото някои неща просто не си струват нервите. Това е особено важно, ако сте наследили старо жилище и горе е пълно с боклуци от няколко поколения. Тези фирми се справят с всякакви предизвикателства, дори и с почистване след смърт.
Как да решите кое да запазите и кое да изхвърлите?
Най-големият проблем при разчистването е, че хората се привързват към всякакви ненужни боклуци.
- Въпросът „Ще го използвам ли пак?“ е ключов. Ако не сте го ползвали последните пет години, шансът да ви потрябва точно сега е минимален.
- Сентименталната стойност е важна, но не винаги. Снимки, писма, спомени – да. Стари списания, дрехи от 90-те и счупени мебели – не. Ако се колебаете, помислете дали някой друг би го искал. Ако отговорът е „не“, значи трябва да замине.
- Дайте шанс на полезното. Някои неща могат да се дарят или продадат, особено ако са в добро състояние. Всичко останало може спокойно да замине към извозване на стари мебели – така няма да се чудите как да го мъкнете надолу по стълбите.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема почистването на таван?
Зависи от състоянието му. Ако е леко запрашен, за няколко часа сте готови. Ако прилича на сцена от филм на ужасите, може да отнеме цял уикенд или дори повече.
Трябва ли специална техника за почистване?
Ако има много прах и паяжини, обикновена метла и прахосмукачка ще свършат работа. Ако има по-сериозни замърсявания или дори мъртви животни, тогава ви трябва професионално почистване на силно замърсен апартамент.
Какво да правя със старата покъщнина?
Ако не е в добро състояние – директно в чувалите. Ако не сте сигурни, попитайте познати дали им трябва. Ако не – изхвърляне на покъщнина е най-добрият вариант.
Как да се предпазя от алергии, докато чистя тавана?
Сложете маска, очила и дълги ръкави. Използвайте влажни кърпи за прах вместо суха метла – така няма да вдигнете облаци, които да ви разболеят.
Кога е най-доброто време да се захвана с почистването?
По-добре е през пролетта или есента, когато не е прекалено горещо или студено. Лятото на тавана може да е като в сауна, а зимата – като в хладилник.
