Как да почистите праха и боклука в гаража?

Пълна лудница вътре? Време е за разчистване!

Как да почистите праха и боклука в гаража? Ако вътре вече не се вижда пода, а всяка крачка е като минно поле от кашони, инструменти и стари мебели, значи моментът е дошъл. Оправянето на това бърлогоподобно място може да изглежда като мисия невъзможна, но с малко система и здраво ръчене нещата ще си дойдат на мястото.

Бързи стъпки за почистване на праха и боклука в гаража без излишно мотане

  1. Изнасяне на всичко, което може да бъде преместено. Няма как да се справиш със скапания прах и хаоса, ако не разчистиш терена. Вземи кашони, кофи, чували и започни да вадиш всичко навън. Ако нещо е изгубило смисъл в живота – направо в боклука.
  2. Измитане и прахосмукачка – без милост! Прахът в гаража не е обикновен прах – това е токсична смесица от масло, ръжда, стърготини и боже знае още какво. Метлата няма да помогне напълно – прахосмукачката с хубав филтър е задължителна.
  3. Измиване на пода – веднъж завинаги! Ако си мислиш, че ще стане само с едно забърсване, забрави. Тук трябва кофа, вода и сериозен препарат. Ако има мазни петна, малко сода бикарбонат или обезмаслител ще свършат работа.
  4. Разделяне на боклука по категории. Не се хвърля всичко в една камара. Рециклируеми материали, стари инструменти, електроника – всичко трябва да си има място. Ако не знаеш къде да хвърлиш нещо, извозване на отпадъци е добра опция.
  5. Подреждане така, че да има ред, а не хаос. Рафтчета, куки за инструменти, кутии с етикети – всичко това ще ти спести следващата гаражна драма. Който подрежда веднъж, си спестява главоболията после.

Как да разкараш старите боклуци от гаража без нерви?

Гаражът често е сборище на всякакви стари мебели, гуми, части от уреди и бракми, които „някога ще потрябват“. Истината е, че 80% от тези неща са за извозване на стари мебели или направо на боклука.

  • Разкарай счупените и непотребните неща. Ако нещо не е използвано последните пет години, най-вероятно никога няма да потрябва. Не си прави илюзии.
  • Определи кое може да се даде или продаде. Ако все още е в работещо състояние – дай го на някой, който има нужда, или го шитни в сайтове за втора употреба.
  • Големите боклуци – извикай хора да ги извозят. Диван, стара пералня, ръждясала градинска маса – всичко това не се носи с две ръце. По-добре ползвай фирма за разчистване на апартаменти и гаражи, за да не си късаш нервите. Тези фирми се справят с всякакви бъркотии, като например с почистването след мъртви животни.

Често задавани въпроси и отговори

Колко често трябва да се чисти гаража?
Поне веднъж в годината, но ако има течове, прах от улицата или се ползва като работилница – по-често. Иначе става склад за боклуци.

Как да се справя с мазните петна по пода?
Сода бикарбонат, обезмаслител или пясък, който да попие течността, после метла и парцал с гореща вода.

Какво да правя с неща, които не знам дали ще потрябват?
Принципът е прост – ако не си го използвал от години, значи няма да ти потрябва. Разкарай го, за да освободиш място.

Как да намаля праха в гаража?
Хубави уплътнения на вратите, редовно мокро чистене и не държане на разни стари тенекии, които се ронят.

Има ли смисъл да ползвам професионална помощ?
Ако гаражът е адска кочина и няма кога да се занимаваш, по-добре викни фирма за почистване и дезинфекция.

Как да почистите праха и боклука в гаража?