Имате ли план за почистване на дома?

Как да не се заринеш с мръсотия и хаос?

Имате ли план за почистване на дома? Или всичко се случва на принципа „ще стане, когато стане“? Ако нещата са по втория начин, значи е време да се стегнеш, защото хаосът сам няма да изчезне. Развалената храна в хладилника, прахта на дебели пластове и купчините дрехи по столовете няма да се магически изпарят. Затова – действай!

Как да си направиш читав план за почистване на дома, без да ти отнеме целия уикенд?

Първо, да разберем едно – ако не си организиран, почистването ще ти отнема три пъти повече време, отколкото трябва. А пък ако го мъчиш веднъж месечно – направо си загубен. Ето как да го направиш умно:

  • Раздели задачите по дни. Не всичко трябва да се чисти наведнъж! Ако метеш и бършеш праха през седмицата, уикендът ти няма да отиде само в търкане на подове.
  • Определи най-мръсните зони. Кухнята и банята обикновено събират най-много мръсотия. Ако ги държиш под контрол, другото ще е лесно.
  • Не отлагай дребните неща. Измита чиния веднага след ядене значи по-малко купчини съдове по мивката. Същото важи за боклука – не чакай да прелее кошът.
  • Използвай таймер. 20 минути на ден са достатъчни, ако чистиш редовно. Пусни си музика, нагласи хронометър и действай без да се размотаваш.

Какво да правиш, ако вече си се заринал в боклуци?

Понякога нещата излизат извън контрол. Ако положението в дома ти прилича на сцена от филм за апокалипсис, значи няма мърдане – трябва сериозна акция. Тук влизат в играта фирма за извозване на отпадъци, включително и строителни, или направо почистване на силно замърсено жилище. Това са услуги, които ще ти спестят мъките, ако боклукът е твърде много.

  • Сортирай нещата. Започни с изхвърляне на всичко, което е ненужно. Ако нещо не си използвал повече от година, време е да го разкараш.
  • Не се опитвай да чистиш всичко за един ден. Раздели задачите на етапи – днес кухня, утре баня, после останалото.
  • Ползвай подходящи препарати. Някои замърсявания не минават с вода и сапун, особено ако са стари. Инвестирай в качествени препарати, иначе ще търкаш до безкрай.

Най-честите въпроси и отговори

Колко често трябва да се чисти домът, за да не се зарине с боклуци?
Зависи от това колко хора живеят вътре и какъв е начинът им на живот. Ако готвиш често, кухнята трябва да се мие редовно. Банята също не може да чака с месеци. Достатъчно е да отделяш по 10-15 минути на ден за основните неща и няма да се стига до големи драми.

Какво да направя, ако съм мързелив и не обичам да чистя?
Никой не обича да чисти, но това не значи, че може да се живее в кочина. Раздели нещата на малки стъпки и си създай рутина. Ако всичко ти е в кал и прах, мотивацията ти ще бъде нулева.

Кои са най-често пренебрегваните места при почистване?
Вентилаторите, первазите, пространството зад уредите и под мебелите. Погледни под хладилника и ще разбереш за какво става въпрос.

Как да поддържам дома чист, ако имам домашни любимци?
Космите са най-големият проблем. Редовното чистене с прахосмукачка и четкане на животното помага. Ако нещата са извън контрол, понякога се налага и почистване след кучета или почистване след котки, особено ако има неприятни миризми.

Как да се справя с лошите миризми у дома?
Проветрявай често, използвай сода за хляб и оцет за абсорбиране на миризмите. Ако положението е тежко, може да ти трябва професионална дезинфекция на апартамент. Например вижте тази фирма за почистване и извозване на отпадъци в София.

Имате ли план за почистване на дома?