Защо апартамент с котки изисква повече внимание?

Какви проблеми създават котките в жилището?

Живот с котки не е като да гледаш плюшена играчка! Защо апартамент с котки изисква повече внимание? Щото козината е навсякъде, мебелите стават драскало, а пясъчникът… да не почваме с него. Ако не си нащрек, апартаментът ти ще замяза на котешка територия, а не на място за живеене.

Как да се справиш с мръсотията, ако имаш котки у дома?

Котките са прекрасни, ама не са най-чистите съквартиранти. Козина, пръски от пясъчника, остатъци от храна – всичко това трябва да се чисти редовно, иначе жилището ще замирише на зоопарк.

Какво да направиш, за да държиш апартамента под контрол?

  • Космите са навсякъде. Колкото и да решиш котката, пак ще намираш козина по дрехите, дивана, килима… Трябва да минаваш с прахосмукачка всеки ден, иначе всичко ще е в пух. Може да пробваш и валяк за дрехи, но за почистване на дивана – само мощна прахосмукачка.
  • Пясъчникът е мисия невъзможна. Колкото и да е „затворен“, котката ще разнася пясък из целия апартамент. Ако искаш да намалиш пораженията, сложи подложка пред тоалетната, но пак ще трябва да минаваш с прахосмукачка често.
  • Миризмите от котешката тоалетна. Дори с най-скъпия пясък, ако не чистиш всеки ден, жилището ще започне да вони. Препоръчително е веднъж на няколко месеца да се прави дезинфекция на апартамент, особено ако има повече от една котка.
  • Драскане по мебелите. Котките си острят ноктите, няма как да ги спреш. Ако не искаш диванът ти да изглежда като след война, трябва да сложиш драскалки навсякъде и да режеш ноктите на котката редовно.
  • Скрити „изненади“. Котките са хитри и могат да се изпишкват на места, за които дори не подозираш. Ако усетиш странна миризма, трябва да намериш източника и да се погрижиш за почистване след котки преди да стане по-зле.

Как да се погрижиш за чистотата и здравето у дома?

Котките носят не само радост, но и доста грижи. Ако не държиш на чистотата, можеш да имаш проблеми с алергии, бактерии и неприятни миризми.

  • Проветрявай редовно. Котките оставят специфична миризма, която остава по мебелите, дрехите и килимите. Ако не искаш жилището ти да мирише като котешка колония, трябва да отваряш прозорците често.
  • Мий купичките и местата за хранене. Остатъците от храна привличат насекоми и създават неприятна миризма. Измивай купите с топла вода и сапун поне веднъж на ден.
  • Почиствай редовно котешките легла и одеяла. Колкото и да са сладки, котките си оставят миризмата навсякъде. Ако не переш техните постелки, цялото жилище ще започне да вони.
  • Използвай качествени препарати. Не всичко, което мирише добре, е подходящо за апартамент с котки. Избирай препарати, които не са токсични, защото котките облизват всичко.

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да чистя апартамент с котки?
Всеки ден трябва да минаваш с прахосмукачка, да почистваш котешката тоалетна и да миеш купичките. На всеки няколко седмици е добре да правиш по-основно почистване на жилището, за да премахнеш скритите замърсявания.

Как да премахна миризмата на котешка урина?
Котешката урина е ужасно упорита. Ако не се почисти веднага, миризмата ще остане дълго. Използвай специализирани ензимни препарати, които разграждат урината, и проветрявай редовно.

Как да спра котката да драска мебелите?
Няма как напълно да я откажеш, но можеш да ѝ осигуриш много драскалки и да използваш репеленти, които да я държат далеч от дивана и столовете.

Опасно ли е да имам котка, ако имам алергии?
Ако си алергичен, трябва да поддържаш апартамента си максимално чист. Това включва ежедневно почистване, пране на текстила и редовно почистване след котки от професионалисти.

Как да се справя с козината по дрехите и мебелите?
Използвай валяк за дрехи, покривай мебелите с лесно перящи се калъфи и не позволявай на котката да лежи навсякъде.

Защо апартамент с котки изисква повече внимание?