Екипът ни прави чудеса за вашите дворове!

Как да превърнеш двора в райско кътче без излишни нерви?

Екипът ни прави чудеса за вашите дворове! Ако ти е писнало от бурени, стари клони и хаос в задния двор, значи е време за сериозно разчистване. Никой не иска гледка като от филм на ужасите – треви до кръста, боклуци и пълна бъркотия. С няколко добри хода можеш да върнеш реда и да направиш мястото както трябва!

Как се чисти двор, без да хвърлиш кърпата на втория час?

Първо, трябва да си готов за работа. Няма магическо хапче – ако искаш чистота, ще се наложи да запретнеш ръкави. Разбира се, ако положението е прекалено зле, винаги можеш да се довериш на фирма за почистване на дворове, която ще направи всичко вместо теб. Но ако имаш мерак да се справиш сам, ето няколко стъпки за по-бързи резултати.

  1. Раздели си задачите. Ако гледаш на двора като на една огромна бъркотия, ще се откажеш още преди да си започнал. Раздели го на зони – първо събиране на боклуците, после рязане на дървета и храсти, накрая – финалното почистване.
  2. Изчисти най-големите боклуци. Винаги има стари гуми, дървени плоскости, ръждясали железа и всякакви други изненади, които трябва да изчезнат. Ако нямаш подходящ транспорт, можеш да потърсиш извозване на отпадъци, за да не се чудиш какво да правиш с боклука.
  3. Косене на тревата и рязане на храстите. Няма по-досадно нещо от бурени, които стигат до кръста. За да не изглежда двора като джунгла, грабвай косачката или тримера и минавай наред. Ако има храсти, които ти пречат, режи смело!
  4. Обмисли поддръжката. След като дворът е чист, важно е да го поддържаш, за да не се връща старото положение. Няколко пъти в годината косене, събиране на паднали клони и евентуално малко торене на тревата ще направят огромна разлика.

Какво да правиш с боклука, който остава след разчистване?

След като всичко е подредено, остава въпросът – какво правиш с целия събран боклук? Ако говорим за листа, клони и треви, можеш да ги изгориш (ако местните правила позволяват) или да ги компостираш. Ако обаче става дума за сериозни отпадъци като строителни материали, стари мебели или метални части, вариантите са два – или търсиш извозване на стари мебели, или мъкнеш всичко с колата до депото. Второто не е особено приятно, но ако обичаш предизвикателства – давай!

Най-често задаваните въпроси

Колко често трябва да се коси тревата?
Зависи от сезона – през пролетта и лятото поне два пъти месечно, а през есента можеш да разредиш. Ако оставиш тревата да порасне прекалено, после ще се налага двойно повече работа.

Как да се справя с бурени, които израстват веднага след косене?
Ако проблемът е сериозен, може да помислиш за хербициди, но не прекалявай. Редовното косене и изскубване на корените ще помогнат да намалиш растежа.

Какво да правя със старите дървета и клони?
Ако са сухи и изгнили, можеш да ги използваш за огрев или да ги нарежеш на по-малки парчета и да ги изхвърлиш. Ако говорим за големи дънери, може да потърсиш услуга за извозване на клони.

Трябва ли да обработвам двора след почистване?
Ако искаш да поддържаш хубав вид, да. Едно прекопаване, подсяване на трева и малко торове ще направят чудеса.

Как да предотвратя повторното задръстване на двора?
Правилото е просто – не трупай ненужни вещи, следи за растежа на тревата и редовно премахвай излишното. Ако оставиш всичко да се натрупа, следващото чистене ще ти е двойно по-тежко.

Екипът ни прави чудеса за вашите дворове!